Mnoho týmů, kteří začínají s ChatGPT, jde často cestou sdílení jednoho účtu. Je zde ale jedna bezpečnější, levnější a obecně lepší varianta, kterou si dnes ukážeme. Týká se to nejen účtu týmů, ale i jednotlivců, kteří ChatGPT využívají spíše sporadicky nebo jen bezplatnou verzi. Tento způsob jim umožní pro určité aktivity využít i placený a výrazně lepší model GPT-4 bez nutnosti pořizovat měsíční předplatné.
GPT 4o je nyní zdarma
OpenAI vydalo nový model GPT-4o, který je nyní dostupný i v bezplatné verzi ChatGPT, byť s některými omezeními. Tento návod je stále použitelný, pokud potřebujete vyšší rychlost či práci s více daty naráz. V opačném případě byste si měli vystačit pouze s bezplatnou verzí na chat.openai.com
Sdílení jednoho účtu mezi více lidmi má velkou výhodu v podobě dělení předplatného mezi více lidí, mezi její výrazné nevýhody však patří mimo porušování podmínek ChatGPT též sdílení historií chatů a potenciální bezpečnostní rizika. Dnes si ukážeme, jak se tomu vyhnout.
Použijeme k tomu ChatGPT API – jde o pomyslná boční vrátka do ChatGPT, které používají převážně pokročilí uživatelé a programátoři při implementaci ChatGPT do svých aplikací. Dnes ale programovací schopnosti vůbec nebudeme potřebovat. Velkým rozdílem oproti klasickému ChatGPT je platba za každý tzv. token místo fixního předplatného, v čemž tkví největší výhoda pro člověka používajícího ChatGPT spíše sporadicky – zaplatíte výrazně méně než 20 dolarů měsíčně (skoro 25 s DPH).
Mezi výhody použití ChatGPT API oproti klasickému ChatGPT patří především
- stejný vzhled i funkčnost jako klasické ChatGPT
- rychlejší generování
- data nejsou využita pro trénování (možnost použití i pro citlivější či soukromá data)
- platíte jen za konkrétní využití (možnost výrazné úspory)
- můžete nastavit parametry ovlivňující výsledek (teplota, penalizace)
- bezlimitní využití (u standardního ChatGPT 4 je limit 40 zpráv za 3 hodiny)
- možnost opravdu dlouhých odpovědí v případě nutnosti (dle nastavení)
Potenciálními nevýhodami pak je právě placení za každý prompt, tudíž při opravdu velmi intenzivním vytížení tento způsob může být dražší než klasické předplatné. Dále pak cena nabíhá s velikostí konverzace, kdy je obsahem promptu i obsah předešlé konverzace, proto při dlouhých konverzacích je nutno počítat s narůstající cenou. A nakonec tento způsob neobsahuje běžně zahrnuté DALL-E pro generování obrázků.
Cena
Jak už bylo řečeno, API se platí za každý spotřebovaný token. Tisíc tokenů je v anglickém textu přibližně 750 slov, u českého je to bohužel výrazně více – přibližně okolo 350. Vyzkoušet si to můžete tady. Pokud tedy zadaný prompt bude mít 100 tokenů a výstup 300 tokenů, podle tabulky níže cena takové operace vychází na 0,01 dolaru při použití modelu GPT-4 Turbo. To je stejný model jako v placeném ChatuGPT. Použití modelu GPT-3.5 Turbo by pak cenu snížilo na 0,0065 dolaru, ten je však v ChatGPT k použití zdarma, pokud nevyužijeme jiné výhody (netrénování na datech, možnosti dlouhých odpovědí atd.), nedává jeho využití příliš smysl.
Pokud bychom na všechny konverzace používali výhradně model GPT-4 Turbo (tedy ten prémiový), 20 dolarů bude odpovídat přibližně 280 000 slov, pokud vezmeme v úvahu, že vstupní data budou s výstupními v poměru přibližně 1:3. Z toho vyplývá, že jen opravdu pokročilý uživatel ChatGPT v tomto případě neušetří nebo dokonce překoná běžné předplatné.
Model | Cena vstupu (za 1 tisíc tokenů) | Cena výstupu (za 1 tisíc tokenů) |
gpt-3.5-turbo-0125 | $0.0005 | $0.0015 |
gpt-4-turbo-2024-04-09 | $0.01 | $0.03 |
Jak na to
Prvním krokem je založení účtu OpenAI, pokud ho ještě nemáte. Jde o stejný účet, kterým se přihlašujete i do ChatGPT. Založte si ho nebo se do něj přihlašte tady.
Nabití účtu
Následně v záložce Settings – Billing bude nutné dobít váš účet. Minimální částka je 5 dolarů, to bohatě stačí pro počáteční seznámení a následně můžete znovu dobít, případně si nastavit automatické strhávání z karty. Pozor, tento účet už s klasickým ChatGPT propojený není a tyto prostředky nelze využít na uhrazení předplatného.
Generování API klíčů
V záložce API keys pomocí tlačítka Create new secret key vytvořte nový API klíč. Vhodně ho pojmenujte – v případě použití pro ChatGPT pro jednotlivé účty je vhodné je pojmenovat podle jmen členů týmu, aby bylo přehledné, kdo který klíč používá. Alokace jednotlivých klíčů na jednotlivé činnosti nebo členy týmu vám umožní jednodušší správu využití a hlídání spotřeby prostředků.
Vygenerovaný klíč se vám zobrazí pouze jednou. Je proto vhodné si ho překopírovat na bezpečné místo. Kdokoli totiž bude disponovat tímto API klíčem může teoreticky vysát celý váš nabitý ChatGPT účet až do limitů, které nastavíte. Pokud klíč ztratíte či k němu získají přístup třetí osoby, okamžitě jej smažte v přehledu API klíčů a vygenerujte nový.
V záložce Settings – Limits pak můžete nastavit upozornění na určitou úroveň měsíční útraty nebo rovnou tvrdý limit, to se může hodit právě při firemním užití pro několik uživatelů.
Propojení s chatovou aplikací
Aplikací, které umožňují využití API a zároveň simulují vzhled ChatGPT je poměrně velké množství – existují jak hostované online tak lokální varianty, jejich přehledný seznam včetně odkazů na zdrojové kódy je zde. Kvůli uživatelsky přívětivému uživatelskému prostředí podobném klasickému ChatGPT a zároveň možnosti ukladání chatů pro jejich pozdější načtení se mi osvědčil LinkyGPT. Celé nastavení si ukážeme v několika krocích.
Registrace v LinkyGPT
Prvním krokem je registrace na LinkyGPT pomocí tlačítka přes tento formulář. Po registraci se přihlašte. Následně byste měli být na této výchozí obrazovce. Můžete si všimnout, že se opravdu nápadně podobá ChatGPT.
Propojení LinkyGPT
Kliknutím na tlačítko OpenAI v horní liště otevřete nabídku všech modelů, se kterými LinkyGPT umí pracovat. Je jich opravdu velké množství a pokročilí uživatelé si mohou dle libosti nakonfigurovat hned několik různých modelů, mezi kterými se v aplikaci jednoduše přepnou.
Propojení s OpenAI realizujeme zadáním API klíče z prostředí OpenAI v nabídce Set API Key. V nabídce volíme i expiraci klíče, která je maximálně 30 dní. Po tu dobu je uložena v šifrované databázi a následně zničena. Po expiraci bude nutno zadat API klíč znova, samozřejmě bude fungovat i ten stejný, jde o čistě bezpečnostní opatření. Po zadání klíče a potvrzení celé nabídky je váš nový ChatGPT připraven k použití.
Používání a možnosti konfigurace
Zkuste zadat prompt a pokud dostanete výsledek, vše se zadařilo. Pokud ne, zkontrolujte správnost API klíče a přítomnost prostředků na vašem OpenAI účtu. V horní části můžete přepínat mezi modely – placenému ChatuGPT odpovídá model gpt-4-turbo-preview, neplacenému pak gpt-3.5-turbo-0125. I za ten však při použití API platíte (byť zlomek ceny GPT-4). Model můžete dále konfigurovat – při najetí na parametr vám kontextové okno poradí, co daný parametr řídí. Na levé straně pak vidíte přehled vašich předchozích konverzací, tyto jsou vázány na váš LinkyGPT účet, nesdílíte je tedy s kolegy, byť by používali stejný API klíč.
Sledování využití API
Využití API můžete sledovat v prostředí OpenAI v záložce Usage, kde vpravo vidíte využití dle jednotivých API klíčů. U využití v rámci týmu tedy můžete mít pod kontrolou, zda někdo nevyužívá API nadměrně a tudíž by se mu vyplatilo pořídit předplatné ChatGPT Plus.
Něco se nepovedlo?
Pokud se vám LinkyGPT nepovedlo nastavit, případně máte jakékoli jiné dotazy, ozvěte se mi tady, rád vám s tím pomůžu. Též se můžete mrknout na nabídku AI školení.